SPECIAL:
RETROSPECTIVA ”VARA ÎMPREUNĂ - 2013”

VARA IMPREUNA

Meniu Principal

Acasă
*******************************************
Spiritualitate
*******************************************
Galerie foto
Status animarum
O vară împreună 2013
Avem 12 vizitatori online
radio online

Catehismul Bisericii
Catolice

Catehism.ro

Sfânta Scriptură

Catehism.ro

Gânduri pentru Postul Mare - Despre Ispită

Evaluare utilizator: / 0
Cel mai slabCel mai bun 

 

Evanghelistul Marcu spune laconic: „Isus a rămas în deşert patruzeci de zile, ispitit de Satana” (Mc 1,13).

Exceptând orice discuţie asupra modalităţii ispitirii lui Isus, din partea Satanei, pentru noi este uluitor şi incredibil că duhul cel rău a îndrăznit să-l ispitească pe Isus – Cuvântul Întrupat. După atâtea întrebări şi exagerări, fraza Evangheliei rămâne la locul ei, neatinsă şi determinantă. Pentru noi, creştinii, însuşi faptul ispitirii are o valoare esenţialmente pedagogică.

Isus a voit să fie ispitit pentru încurajarea noastră. Din păcate ispita există. Cu toţii suntem nişte sărmani ispitiţi, şi cu cât un suflet se jertfeşte mai mult lui Dumnezeu cu atât se simt mai biciuit şi frământat de ispite. Sfântul Paul, sfânta Ecaterina, sfânta Gema Galgani, sfântul Ioan Maria Vianney etc, ne dovedesc din plin acest mister.

Ispita duhului rău există: mândria, disperarea, îngrijorarea, răzvrătirea, autonomia absolută, toate acestea sunt forme de ispită, care ne torturează şi vor din tot dinadinsul să ne anihileze.

Lupta metafizică, negaţia valorii obiective a gândului, negaţia legilor şi dreptului natural, lupta împotriva Revelaţiei lui Cristos şi a Magisteriului Bisericii, toate acestea sunt ispite îngrozitoare pentru sufletul nostru.

Există şi o ispită a voinţei: suntem ispitiţi să nu acceptăm voinţa lui Dumnezeu exprimată prin porunci, în sfaturile şi virtuţile evanghelice, precum şi poruncile Bisericii.

Există, apoi, ispita inimii: a ne alipi prea mult de noi înşine, de propriile noastre sentimente şi a nu reuşi să ne debarasăm de unele afecte şi ataşamente.

Mai există ispita simţurilor: răscolite cu atâta furie, de lăcomie, de cruzimea şi ferocitatea patimilor din noi, de voluptate şi senzualitate.

Există ispita personalităţii: adică voinţa de a reuşi cu orice preţ de a fi noi înşine, călcând în picioare drepturile şi exigenţele altora, în timp ce unica personalitate trebuie să fie aceea a lui Cristos, pe care suntem datori a o căuta să domnească în noi.

Ispita există, viaţa creştină nu este o viaţă idilică, viaţa creştină înseamnă luptă şi eroism. Noi, ca şi creştini, nu trebuie nici să ne înspăimântăm şi nici să ne descurajăm, pentru că Isus însuşi a voit să se supună ispitei şi să ne arate cum trebuie să o învingem. Aceasta este calea normală care în cele din urmă duce la bucuria mult aşteptată a Eternităţii Fericite, mult dorită şi aşteptată de noi toţi.

Isus a voit să fie ispitit pentru a ne învăţa cum să învingem ispita. Noi trebuie să ştim:

 • Ispita, oricât de periculoasă şi oricât de misterioasă ar fi, intră în planul Providenţei;

 • Ispita nu este veşnică, nu este continuă şi nu este de neînvins;

 • Ispita este vicleană şi strategică, de aceea cere mare prudenţă şi reculegere în rugăciune. Imprudenţa şi neîncrederea în puterea harului duc la faliment;

 • Ispita are o funcţie pozitivă de purificare şi de înălţare a spiritului uman. Cu toate acestea trebuie să fim foarte atenţi; putem cădea şi putem fi striviţi; va fi o victorie a Satanei numai dacă vom fi mândri şi nu vom alerga în cea mai mare grabă la Acela care de bunăvoie iartă.

În schimb, dacă vom cere cu umilinţă iertarea lui Dumnezeu, reluând cu tărie şi hotărâre fermă calea dreptăţii lui Dumnezeu, vom experimenta realitatea milostivirii divine, infinite. Pildele dramatice ale lui Augustin, ale lui Gabriel al Maicii Îndurerate, ale lui Claudel etc, ne arată încrederea ce trebuie să o avem în momentele grele şi umilitoare ale înfrângerii.

În final, ce pot spune decât: „Să fim optimişti bazându-ne pe Providenţă!”. Colaborând cu harul divin vom învinge mereu ispita.

Succes tuturor şi un post binecuvântat!

 

Pr. Toma Encuţă 

Romanian English French German Hungarian Italian Russian Spanish


Program Liturgic


Biserica „Sf. Mihail”
Luni-Sâmbătă:
 • 7.00-Sf. Liturghie
 • 18.00-Sf. Liturghie de seară
 • Biserica „Regina Sf. Rozariu”
  Luni-Sâmbătă:
 • 8.00-Sf. Liturghie

 • Duminica:
 • 8.00 (Liturghia Poporului)
 • 9.30 (tineri)
 • 11.00 (copii)
 • 17.00 (ultima sf. liturghie a zilei)

 • În fiecare duminică, la ora 16.00, adorație euharistică.
  Biserica „Regina Sf. Rozariu”

  Luni-Sâmbătă: 8.00
  Duminica:6.45

  Stiri din Dieceza